Penktasis žingsnis gražios odos link. Kaip sensta Jūsų oda ir ko jai dabar labiausiai reikia.
Šiame bloge dažnai matysite mane rašant apie hidroksi rūgštis, retinolį, antioksidantus, peptidus ir augimo faktorius esančius kosmetikoje. Grožio srityje dirbantys specialistai vis dažniau pasirenka dirbti su šiais ingredientais. Mokslu pagrįsti tyrimai ir analizės leidžia mums tikėti šių komponentų veiksmingumu. Svarbu mokėti pasirinkti tinkamai, o šiuo metu pasiūla tikrai plati! Siekiu Jus supažindinti su kokiais kometikoje esančiais komponentais Jūsų oda turėtų draugauti labiausiai. Tinkamų veiksmingų ingredientų įtraukimas į odos priežiūros rutiną yra vienas iš svarbiausių veiksnių siekiant švarios ir gražios odos. Šiandien rašau apie tai kaip sensta mūsų oda ir kokie komponentai odai reikalingiausi Jūsų amžiuje.
ODA 20-ies METŲ AMŽIUJE
Greičiausiai raukšlės tokiame amžiuje nėra didžiausia odos problema... Neretai per greitą gyvenimo tempą, savus rūpesčius, bemieges naktis ir vakarėlius apie taisyklingą odos rutiną net nesusimąstome. Tinkama odos priežiūra sulaukus dvidešimties yra labai svarbi, jei norite išvengti ankstyvo odos senėjimo ir džiaugtis jaunatviška oda ilgiau.
KĄ DARYTI:
Geriausia ką galite padaryti būnant jauname amžiuje – užsiimti prevencija prieš odos senėjimą. Naudokite kremus skirtus apsaugai nuo ultravioletinių (UV) spindulių, nepamirškite jų ir žiemos periodu! Saulės spinduliuotė žiemą tokia pat kenksminga kaip ir vasaros metu [1]. Jei norite dar labiau įsitraukti prieš šį žaidimą su senėjimu – naudokite priemones, kuriose gausu antioksidantų (priedai, kurie apsaugo nuo oksidacijos, laisvųjų radikalų žalingo poveikio) [2]. Antioksidantų galima rasti ir kai kurių kremų su SPF sudėtyje. Įrodyta, kad karotinoidai, vitaminai C ir E apsaugo nuo saulės spindulių sukelto raudonio ir nudegimų [3].
Vokiečių ir prancūzų jungtiniame tyrime, kurio metu buvo stebima antioksidantų daroma įtaka odos būklei, buvo pastebėta, kad po 12 savaičių antioksidantų vartojimo (likopenas, luteinas, beta karotenas, alfa tokoferolis, selenas):
· odos tankis padidėjo 6,7 %,
· odos storis padidėjo 16 %,
· odos šiurkštumas sumažėjo net 37,8 %,
· odos pleiskanojimas sumažėjo net 58 %! [4]
Natūralūs antioksidantai gaminami iš sojos, žaliosios ir juodosios arbatos, kavos, raudonojo vyno, erškėtrožės, šalavijo, citrusinių vaisių, svogūnų, alyvuogių ir t.t. Jų funkciją atlieka vitaminai C, E, karotinas [5].
Vartokite daugiau maisto, turinčio savyje C, E, A vitaminų, karoteno – juodojo šokolado, brokolių, pomidorų, mėlynių, braškių, artišokų, Goji uogų, lapinio kopūsto, pupelių, špinatų, vynuogių, slyvų, riešutų ir t.t. Gerkite antioksidantų turinčias arbatas – baltoji arbata jų turi daugiausiai, jazminų, žalioji ir juodoji arbata jų turi kiek mažiau [6].
ODA 30-ies METŲ AMŽIUJE
Siekiant karjeros aukštumų, esant įtemptam gyvenimo tempui, susitvarkyti su mitybos rutina, streso kiekiu ir tinkamu miego režimu pasidaro ypač sunku. Oda tai puikiai parodo netolygiu odos paviršiumi, sumažėjusiu tonusu, atsiradusiomis raukšlelėmis, pakitusia spalva, didesnėmis veido poromis ir spindesio sumažėjimu [7, 8]. Visus šiuos pokyčius lemia sulėtėjusi ląstelių medžiagų apykaita, sumažėjęs sebumo išsiskyrimo kiekis ir susilpnėjusi organizmo gynyba prieš žalingą aplinkos poveikį.
KĄ DARYTI:
Šiuo amžiaus periodu Jums labiausiai padės sveikas gyvenimo būdas – subalansuota mityba, fizinis aktyvumas, žalingų įpročių atsisakymas ar mažinimas, tinkamas miego režimas [9]. Deja, bet suderinti šiuos dalykus kartais būna labai sunku. Jums padės daug laiko neatimantis ir Jūsų odą ilgiau išlaikantis kasdieninis odos priežiūros ritualas. Prižiūrėkite savo odą – įtraukite į savo ryto ir vakaro rutiną odos priežiūros žingsnelius. Prauskite odą priemonėmis skirtomis Jūsų odos tipui, tonizuokite odą, naudokite Jums tinkamą veido kremą. Nepamirškite paakių kremo – būtent šiuo gyvenimo periodu jo ypač reikia. Paakių kremas atitolins smulkių mimikos raukšlių atsiradimą aplink akis [10]. Kartą per savaitę naudokite švelnius odos šveitiklius, kurie savo sudėtyje turėtų antioksidantų, vitaminų, peptidų ir amino rūgščių. Šie komponentai suminkštins odą, pašalins negyvas odos ląsteles, pagerins odos tekstūrą [11]. Mikroelementai esantys šveitikliuose mažina glikacijos procesus, kovoja su laisvaisiais radikalais taip kovodami su senėjimo pokyčiais [12]. Po odos šveitimo rekomenduočiau pasilepinti veido kauke. Veido kaukės turėtų būti parenkamos atsižvelgiant į odos tipą. Molio kaukės puikiai tinka riebiai odai, kreminės konsistencijos kaukės geriausiai tinka sausos odos savininkėms. Kaukės turėtų būti naudojamos po odos šveitimo, taip išgaunami geriausi rezultatai. Stangrinančių kaukių nerekomenduoju tepti paakių srityje, nes jos gali sukelti odos jautrumą [13]. Taip pat nepamirškite kremo nuo saulės!
ODA 40-ies METŲ AMŽIUJE
Jau gerai pažįstate savo odą, visus jos kaprizus. Padėkite jai išlikti jaunesnei kaip įmanoma ilgiau! Šiuo amžiaus periodu, veikiant žalingam aplinkos poveikiui, gravitacijai ir natūraliems senėjimo procesams, odoje ypač mažėja elastino ir kolageno skaidulų. Dėl mažėjančio šių baltyminių struktūrų kiekio veide išryškėja raukšlės, veido ovalo pokyčiai, oda pasidaro mažiau elastinga [14].
KĄ DARYTI:
Gera žinia ta, kad bėgant laikui odos priežiūra neturi tapti sudėtingesne. Naudokite produktus, orientuotus į Jūsų odos poreikius. Ieškokite serumų, skirtų konkrečiai Jūsų odoje atsiradusiems senėjimo požymiams spręsti. Laikykitės įprastos rutinos – prausiklio, tonizavimo, kremo. Rekomenduočiau investuoti į didesnio efektyvumo serumą, kurį naudoti reiktų po tonizavimo, prieš tepant kremą. Ieškokite produktų, kurių sudėtyje būtų hialurono rūgšties, kolageno ir antioksidantų – oda įgaus drėgmės [15], sustangrės [16] ir įgaus jaunatviško švytėjimo [2]. Jei vargina raukšlelės ir sausa oda – ieškokite sudėtyje peptidų, imituojančių botulino toksino poveikį [17]. Taip pat galite rasti serumų skirtų paakių sričiai – juk paakių oda ypač jautri ir gležna – pasirūpinkite ir ja!
Rekomenduočiau išgerti pakankamą skysčių kiekį. Esant normaliai funkcionuojančiai širdžiai ir inkstų veiklai, per parą pakanka išgerti 30 ml vandens vienam kūno svorio kilogramui. Pavyzdžiui, jei sveriate 70 kilogramų, Jums reiktų išgerti 2100ml vandens [18].
ODA 50-ies METŲ AMŽIUJE
Menopauzė gali gana greitai pridėti papildomų metų Jūsų odos išvaizdai. Hormonų kiekio pokyčiai sukelia drastiškus lipidų ir kolageno skaidulų gamybos sumažėjimus ir skatina odos senėjimo pokyčius, tokius kaip: ypač stiprus sausumas, gilesnės raukšlės, odos tūrio sumažėjimas, išplonėjimas ir sudribimas [19].
KĄ DARYTI:
Išbandykite produktus su retinoliu, antioksidantais ir peptidais, kurie tiesiogiai veikia gilias raukšles, odos suglebimą ir pigmentines dėmes. Šie ingredientai suteikia odai švytėjimo ir minkštumo, vienodą veido odos toną ir atjaunintą išvaizdą. Daugiau nei 40 metų atliekami tyrimai parodė, kad retinolis gali pastebimai padidinti odos stangrumą, sumažinti smulkias iš gilias raukšles, suvienodinti netolygų odos toną ir odos paviršių [20].
Sulaukus menopauzės labai svarbu valgyti kuo įvairesnį maistą, kad organizmas gautų visų jam būtinų elementų. Moterų racione paprastai nepakanka geležies ir kalcio. Geriausia valgyti neriebią raudoną mėsą, paukštieną, kiaušinius, žalios spalvos daržoves, riešutus, pilno grūdo produktus. Rekomenduojama geležies norma per dieną menopauzės metu – 8 mg. Kalcio galima gauti su brokoliais, pieno produktais, ankštinėmis kultūromis. Vyresnėms nei 50 metų moterims per dieną reikėtų gauti po 1300 mg kalcio.
Rekomenduočiau įsigyti nakvišų aliejaus. Šiame aliejuje yra daug biologiškai aktyvių medžiagų, viena svarbiausių – prostaglandinai. Jie panašūs į hormonus dėl to moters organizme gali sureguliuoti kai kuriuos procesus [21]. Agurklių aliejus, panašiai kaip ir nakvišų aliejus – puikiai tinka brandžios odos priežiūrai. Agurklių aliejus ypač gausus Omega-6 polinesočiųjų riebalų rūgščių, turi stangrinantį poveikį, skatina ląstelių atsinaujinimo procesus, lygina smulkias raukšleles [22].
ODA 60-ies METŲ AMŽIUJE IR VIRŠ
KĄ DARYTI:
Atkreipkite dėmesį į švelnius produktus, kurių sudėtis būtų kuo švaresnė ir su kuo mažiau skvarbių ingredientų. Ieškokite produktų – kremų, serumų – kurie pasižymėtų stipriomis drėkinančiomis savybėmis, taip pat apsaugotų odos ląsteles nuo žalingo aplinkos poveikio. Atsiminkite, kad sausos odos išvaizda neretai yra susijusi su epidermio raginio sluoksnio sustorėjimu, kadangi odos atsinaujinimo procesai šiame amžiaus periode yra sulėtėję. Gali skambėti prieštaringai, bet naudojant alfa hidroksi rūgštis, pavyzdžiui, glikolio rūgštį, gana dažnai pastebimas odos drėgmės atgavimas [23]. Taip atsitinka būtent dėl paviršinio odos sluoksnio suminkštinimo (nušveičiamas paviršinis suragėjęs negyvų ląstelių sluoksnis).
Sėkmės kelyje gražios odos link!
Sekantis žingsnis link tikslo – gražios ir sveikos odos – jau kitame blogo įraše.
Jei turite klausimų, sunku išsirinkti tinkamiausius produktus Jūsų odai - drąsiai kreipkitės asmenine žinute www.facebook.com/groziomedicina arba www.instagram.com/groziomedicina
💛Jūsų kelionės draugė gyd. Paulina Grušelionytė 💛
Šaltiniai:
1. Thieden, E., Philipsen, P. A., & Wulf, H. C. (2006). Ultraviolet radiation exposure pattern in winter compared with summer based on time‐stamped personal dosimeter readings. British Journal of Dermatology, 154(1), 133-138.
2. Palmer, D. M., & Kitchin, J. S. (2010). Oxidative damage, skin aging, antioxidants and a novel antioxidant rating system. J Drugs Dermatol, 9(1), 11-5.
3. Krutmann J: Ultraviolet A radiation-induced biological effects in human skin: relevance for photoaging and photodermatosis. J Dermatol Sci 2000; 23(suppl 1):22–26.
4. Heinrich, U., Tronnier, H., Stahl, W., Bejot, M., & Maurette, J. M. (2006). Antioxidant supplements improve parameters related to skin structure in humans. Skin pharmacology and physiology, 19(4), 224-231.
5. Hong, J. K. (2009). A study on skin aging caused by free-radical and on efficacy of antioxidant vitamins. Kor J Aesthet Cosmetol, 7(2), 51-62.
6. Dreosti, I. E. (1996). Bioactive ingredients: antioxidants and polyphenols in tea. Nutrition reviews, 54(11), S51-S58.
7. Kuwazuru, O., Miyamoto, K., Yoshikawa, N. and Imayama, S., 2012. Skin wrinkling morphology changes suddenly in the early 30s. Skin Research and Technology, 18(4), pp.495-503.
8. Puizina-Ivic, N., 2008. Skin aging. Acta Dermatovenerologica Alpina Panonica Et Adriatica, 17(2), p.47.
9. Davies, N. (2011). Promoting healthy ageing: the importance of lifestyle. Nursing Standard (through 2013), 25(19), 43.
10. Epstein JS. Management of infraorbital dark circles. A significant cosmetic concern. Arch Facial Plast Surg 1999; 1: 303–7.
11. Lupo, M. P., & Cole, A. L. (2007). Cosmeceutical peptides. Dermatologic therapy, 20(5), 343-349.
12. Lansdown, A. B. (2002). Calcium: a potential central regulator in wound healing in the skin. Wound repair and regeneration, 10(5), 271-285.
13. Toedt, J., Koza, D., & Van Cleef-Toedt, K. (2005). Chemical composition of everyday products. Greenwood Publishing Group.
14. Calleja-Agius, J., Brincat, M., & Borg, M. (2013). Skin connective tissue and ageing. Best Practice & Research Clinical Obstetrics & Gynaecology, 27(5), 727-740.
15. Papakonstantinou, E., Roth, M., & Karakiulakis, G. (2012). Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging. Dermato-endocrinology, 4(3), 253-258.
16. Kohl, E., Steinbauer, J., Landthaler, M., & Szeimies, R. M. (2011). Skin ageing. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 25(8), 873-884.
17. Blanes‐Mira, C., Clemente, J., Jodas, G., Gil, A., Fernández‐Ballester, G., Ponsati, B., ... & Ferrer‐Montiel, A. (2002). A synthetic hexapeptide (Argireline) with antiwrinkle activity. International journal of cosmetic science, 24(5), 303-310.
18. Aggarwal, K. K. (2012). How much water should one drink in summer. Indian Journal of Clinical Practice, 22(12), 2012-2016.
19. Raine-Fenning, N. J., Brincat, M. P., & Muscat-Baron, Y. (2003). Skin aging and menopause. American journal of clinical dermatology, 4(6), 371-378.
20. Kafi, R., Kwak, H. S. R., Schumacher, W. E., Cho, S., Hanft, V. N., Hamilton, T. A., ... & Voorhees, J. J. (2007). Improvement of naturally aged skin with vitamin a (retinol). Archives of dermatology, 143(5), 606-612.
21. Bayles, B., & Usatine, R. (2009). Evening primrose oil. American family physician, 80(12), 1405-1408.
22. Brosche, T., & Platt, D. (2000). Effect of borage oil consumption on fatty acid metabolism, transepidermal water loss and skin parameters in elderly people. Archives of gerontology and geriatrics, 30(2), 139-150.
23. Ramos‐e‐Silva, M., & da Silva Carneiro, S. C. (2007). Elderly skin and its rejuvenation: products and procedures for the aging skin. Journal of Cosmetic Dermatology, 6(1), 40-50.
Comments
Post a Comment