Ketvirtasis žingsnis gražios odos link. Odos priežiūros rutina. Nuo ko pradėti. Jūsų odos tipas.

        Kaip gerai pažįstate savo odą? Kaip Jūsų oda reaguoja kai lauke karšta ir drėgna ar vėsu ir sausa? Kokių ingredientų trokšta Jūsų oda? Šie klausimai yra labai svarbūs – tik kruopščiai ir taisyklingai į juos atsakius, galėsime parinkti tinkamas priemones kuriant geresnę Jūsų odos priežiūros rutiną. Apie tinkamus produktus siūlyčiau galvoti kaip apie antros pusės, sielos draugo paiešką Jūsų odai. Iš pradžių ši paieška gali būti nesėkminga – tai gali užtrukti, prireikti daug bandymų ir patirti klaidų, bet jei gerai pažįstate savo odą, tikimybė pasirinkti teisingai pasidarys daug didesnė. Šiandien rašau apie tai, kaip atpažinti savo odos tipą ir kokie ingredientai produktuose padės jai sužydėti. 

       Odos tipas apsprendžiamas genetiškai, jis priklauso nuo odos išskiriamų riebalų kiekio, odos porų būklės. Odos tipas kinta su amžiumi – ji sausėja. 

          Išskiriami tokie veido odos tipai: normali, sausa, riebi, mišri (arba kombinuota) ir jautri.


          Tie patys produktai skirtingoms odoms gali veikti visiškai priešingai. Labai svarbu identifikuoti kokia Jūsų oda, kam ji jautri, kokios procedūros ir priemonės jai tinka labiausiai. Kad būtų lengviau surasti tinkamus produktus, paruošiau Jums šią lentelę – tai jau bus tvirtas pagrindas ieškant geriausio partnerio Jūsų odai. 

          Kaip atskirti? Jūsų odos tipas priklauso nuo to:
  • Kiek vandens yra jūsų odoje (komfortas ir elastingumas);
  • Kaip labai ji riebi (minkštumas);
  • Kaip labai ji jautri;
         Norėdami identifikuoti, koks Jūsų odos tipas, atlikite paprastą trijų žingsnių testą:
  • Švelniu valikliu nuvalykite makiažą, kruopščiai nusiprauskite veidą drungnu vandeniu;
  • Atsargiai nusausinkite veidą minkštu rankšluosčiu. Netepkite kremo, serumų ar kitų priemonių. Palikite odą be papildomų produktų, visiškai švarią;
  • Po pusvalandžio – valandos (neliesti veido!) atidžiai apžiūrėkite odą, įvertinkite jos būklę:

          Jūsų odos tipas gali skirtis skirtingu metų laiku ar pakeitus gyvenamąją vietą [6, 7]. Tokiu atveju nereikia keisti visos rutinos kiekvieno sezono metu. Keletas pakeitimų rutinoje gali labai pakeisti Jūsų odos išvaizdą. Pavyzdžiui, jei Jūsų oda paprastai yra normali, bet vasarą riebi, galbūt norėsite lengvą prausiklį pakeisti į putas ir naudoti lengvesnės tekstūros drėkinamąjį kremą.
 

PATARIMAI:


SAUSOS ODOS SAVININKAMS


          Mažiau laiko praleiskite maudydamiesi vonioje ar duše ir darykite tai ne dažniau kaip 1-2 kartus per dieną, naudokite kuo natūralesnės sudėties prausimosi priemones, kad nekistų odos pH ar neišsausintų odos. Išsimaudžius ištepkite odą drėkinančiu kremu, kambaryje naudokite oro drėkintuvą ir neleiskite orui išsausėti. Dėvėkite apsaugines pirštines atliekant namų ruošos darbus – taip apsaugosite odą nuo cheminių medžiagų patekimo ant Jūsų rankų (nepamirškite, kad oda labai jautrus organas, per kurį chemikalai gali prasiskverbti ir patekti į Jūsų organizmą!). Nusiprausus odos netrinti rankšluosčiu, o švelniai ją nusausinti tapšnojamaisiais judesiais. Tiek vasarą, tiek žiemą nepamirškite kosmetikos, saugančios nuo UV spindulių, nes jie linkę sausinti odą [8]. 

       Odos išsausėjimą gali išprovokuoti genetika, amžius ir hormoniniai pokyčiai, orų kaita: šaltis, karštis ir vėjas, ultravioletiniai spinduliai (tame tarpe ir soliariumai), patalpų šildymas, ilgas buvimas karštoje vonioje ar duše, kenksmingos medžiagos esančios muile, kosmetikoje ar prausikliuose. 

RIEBIOS ODOS SAVININKAMS


     Plaukite tokią odą ryte ir vakare, naudokite švelnius valiklius ir venkite odos šveitiklio su grūdeliais („skrabo“) [9]. Nespaudinėkite spuogų – tai prailgina gijimo laikotarpį, taip pat gali palikti randelius, hiperpigmentaciją. Geriausiai rinktis odos priežiūros priemones, kurios normalizuoja sebumo išsiskyrimą, turi antibakterinį poveikį, skatina odos atsinaujinimo procesus. Visa tai padeda sumažinti užsikimšusių porų ir spuogų riziką. Kartą per savaitę patariu naudoti drėkinančias ar valomąsias kaukes. Reguliariai lankykitės pas kosmetologą, kuris profesionaliai atliktų veido valymą. Vartokite mažiau angliavandenių turinčius maisto produktus [2].

MIŠRIOS ODOS SAVININKAMS


     Rekomenduojama 2 kartus per dieną prausti specialiai mišriai odai skirtu prausikliu, kurio sudėtyje nėra alkoholio ar stipraus šarmo. Puikiai tinka produktai su salicilo rūgštimi – padeda reguliuoti riebalų sekreciją T veido zonoje [10]. Venkite kvapais prisotintų produktų, nes jie ypač neigiamai veikia sausas odos sritis, net gali sukelti alergiją.

JAUTRIOS ODOS SAVININKAMS


       Odos jautrumui daryti įtaką gali labai daug išorinių ir vidinių veiksnių [11]. Todėl pirmiausia reiktų peržvelgti odos priežiūros priemones ir stengtis naudoti kuo natūralesnes priemones, kurių sudėtyje nėra tiek daug cheminių medžiagų. Geriausiai naudoti sertifikuotas hipoalergines priemones, įsigytas pas odos priežiūros specialistus ar vaistinėse (nereiktų apsigauti – ne visi vaistinėse parduodami produktai yra tobulos sudėties, jie gali būti ir kenksmingi Jūsų odai!). Tokie gaminiai mažina alergijų ir uždegimų riziką, nedirgina odos, švelniai atkuria drėgmės pusiausvyrą ir natūralų apsauginį barjerą. Reikalingas ypač švelnus prausiklis bei makiažo valiklis, kuris lengvai pašalintų nešvarumus tuo pačiu nedirgindamas odos. Jautri oda pasižymi sausumu, dirglumu, niežuliu, rausvumu ir dažniausiai būna labai sausa. Tai labai problematiška ir lengvai pažeidžiama oda, tad norint tinkamai ją prižiūrėti, reiktų kreiptis pas specialistus ir nustatyti jautrumo priežastis.

PATARIMAI VISŲ TIPŲ ODOS SAVININKAMS


      Venkite pavojingų, odos sudirgimą sukeliančių medžiagų: kvapiklių (parfum, fragrance, aroma, essential oils), konservantų (parabens, methylisothiazolinone, pheoxyethanol, imadozolidinyl urea ir kt.). Nesirinkite produktų su ethanol, alcohol, isopropyl ar ethyl alcohol, propanol, isopropanol. Šios medžiagos dirgina ir sausina odą, gali suerzinti ir iššaukti odos paraudimą [12].

Sėkmės kelyje gražios odos link!

Sekantis žingsnis link tikslo – gražios ir sveikos odos – jau kitame blogo įraše.

Jei turite klausimų - drąsiai kreipkitės asmenine žinute www.facebook.com/groziomedicina arba www.instagram.com/groziomedicina

💛Jūsų kelionės draugė gyd. Paulina Grušelionytė 💛


Šaltiniai:
1. Pons‐Guiraud, A. (2007). Dry skin in dermatology: a complex physiopathology. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology, 21, 1-4.
2. Sakuma, Thais H., and Howard I. Maibach. "Oily skin: an overview." Skin pharmacology and physiology 25, no. 5 (2012): 227-235.
3. Biedermann, Kimberly Ann, Donald Lynn Bissett, and George Endel Deckner. "Topical compositions for regulating the oily/shiny appearance of skin." U.S. Patent 5,833,998, issued November 10, 1998.
4. Berardesca, E., Farage, M. and Maibach, H., 2013. Sensitive skin: an overview. International journal of cosmetic science, 35(1), pp.2-8.
5. Draelos, Z.D., 1997. Sensitive skin: perceptions, evaluation, and treatment. American journal of contact dermatitis, 8(2), pp.67-78.
6. Cooper, M. D., H. Jardine, and J. Ferguson. "Seasonal influence on the occurrence of dry flaking facial skin." inThe Environmental Threat to the Skin, R. Marks and G. Plewig, Eds (1992): 159-164.
7. Youn, S. W., Na, J. I., Choi, S. Y., Huh, C. H., & Park, K. C. (2005). Regional and seasonal variations in facial sebum secretions: a proposal for the definition of combination skin type. Skin research and technology, 11(3), 189-195.
8. Hurlow, J. and Bliss, D.Z., 2011. Dry skin in older adults. Geriatric Nursing, 32(4), pp.257-262.
9. Song, J.H. and Lee, Y.H., 2009. A Study on sebum, moisture of Skin Change by Skin Type after Deep cleansing. Journal of the Korea Academia-Industrial cooperation Society, 10(5), pp.1109-1114.
10. Flynn, R.G., Pitkin, C.G. and Hileman, G.A., Norcliff Thayer Inc, 1985. Use of fumed silica for treating oily skin and acne. U.S. Patent 4,536,399.
11. Reilly, D.M., Parslew, R., Sharpe, G.R., Powell, S. and Green, M.R., 2000. Inflammatory mediators in normal, sensitive and diseased skin types. ACTA DERMATOVENEREOLOGICA-STOCKHOLM-, 80(3), pp.171-174.
12. https://www.ewg.org/skindeep/

Comments